AÜ DTCF Halkbilim Topluluk Belgeliği

 

YılGörsel/
Video Kayıt
AçıklamaGörseller
2016Ankara Üniversitesi Halkbilim Topluluğu (HBT) 28.12.2016 tarihinde Topluluk danışmanlığından istifa eden Prof. Dr. Serpil Aygün Cengiz yerine yeni bir akademik danışmanının bildirilmemiş olması nedeniyle Ankara Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından kapatılmıştır.
2016DTCF Halkbilim Mezunları Buluşuyor


(video)
Prof. Pertev Naili Boratav’ın önerisiyle başlayan sürecin sonunda Ankara Üniversitesi Senatosu kararıyla Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde 7 Nisan 1947'de kurulmuş olan "Türk Halk Edebiyatı ve Folkloru Kürsüsü", Boratav’ın görevden uzaklaştırılması ve daha sonra da kadro verilmemesi nedeniyle işlevini yitirmiş; 7 Kasım 1980’de “Halkbilim Kürsüsü” adıyla Prof. Dr. Sedat Veyis Örnek tarafından yeniden kurulmuştur. Kürsü, 1980’lerin başlarında YÖK kararıyla Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne Halkbilim Anabilim Dalı olarak bağlanmış, 1993’te Prof. Dr. Nevzat Gözaydın’ın çabalarıyla yeniden bağımsız bir Bölüm olmuştur. AÜ DTCF Halkbilim Bölümü mezunları için ilk kez bir buluşma toplantısı, Ankara Üniversitesi Halkbilim Topluluğu tarafından 7 Kasım 2016'da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde düzenlenmiştir. Bu fotobelgesel, Halkbilim Bölümü'nün tarihindeki üçüncü Kürsü/Bölüm/Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Acıpayamlı'nın eşi Behin Acıpayamlı'nın onur konuğu olduğu mezunlar buluşmasına aittir.
2016


23 Aralık 2016'da Ankara Üniversitesi DTCF 215 nolu Halkbilim Bölüm dersliğinde Topluluğun Folklor Araştırmacıları Vakfı’yla ortaklaşa düzenlediği "Kültür ve Turizm Bakanlığı Folklor Araştırmacısı Kimdir?" başlıklı etkinlikte 1966 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Kültür Müsteşarlığı altında kurulan Milli Folklor Enstitüsü'nden bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında yer alan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü'ne evrilen bu önemli birimin tarihi panoramik bir bakışla değerlendirildikten sonra “folklor araştırmacıları” (isme göre alfabetik sırayla) Alparslan Santur, Ceren Göğüş, İbrahim Beğendi, Kemal Karademir, Metin Göl, Nilüfer Özçörekçi Göl, Solmaz Karabaşa, Tanju Ozanoğlu ve Tülay Aslıhak Uğurelli alan deneyimlerini paylaştılar.

201616 Aralık 2016’da Ankara'daki UNIMA Türkiye Milli Merkezi'nde folklor araştırmacısı Nilüfer Özçörekçi'nin önderliğinde UNIMA, Folklor Araştırmacıları Vakfı ve DTCF Halkbilim Topluluğu'nun işbirliğiyle "Karagöz ve Kukla Sanatımız" başlıklı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Karagöz üzerine Alpay Ekler ve kukla tiyatrosu üzerine de Arif Duygu Tansı konuşma yaptılar.20167 Kasım 2016’da AÜ DTCF’de "DTCF Halkbilim Mezunları Buluşuyor" başlığıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantının açılış konuşmalarını Topluluk Başkanı Nurdan Ulusoy, Topluluk danışmanı Serpil Aygün Cengiz ve DTCF Dekan Yardımcısı Necla Türkoğlu yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Mehmet Çıracı, Ferhat Erdem, Mehmet Öcal, Ali Yılmaz, Kemal Karademir ve Hüseyin Demir’den oluşan Grup Birdenbire bir konser verdi. Buluşmanın ikinci bölümü dileyen herkesin söz aldığı forum şeklinde gerçekleşti; bu bölümde (alfabetik sırayla) Ahmet Maden, Asker Kartarı, Ayten Kaplan, Behin Acıpayamlı, Gaye Türkaydın, Gülsen Balıkçı, Hayriye Erbaş, İbrahim Beğendi, Kurtuluş Kayalı, Naci Özcan, Nilüfer Özçörekçi Bal, Meryem karagöz, Selma Dölek, Sema Demir, Semiha Aydın, Serpil Atakul Çıtak, Serpil Aygün Cengiz, Solmaz Karabaşa, Şamil Engin ve Tülay Uğuzman söz alarak DTCF Halkbilim Bölümü ve halkbilim/etnoloji eğitimi hakkında kendi deneyimleri üzerinden konuştular.
2016AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu'nun Folklor/Edebiyat Dergisi (Sayı 84) Buluşması
(video)
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Halkbilim Topluluğu, 18 Mart 2016’da Ankara’da Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde Folklor/Edebiyat Dergisi’nin 84. sayısı için bir buluşma toplantısı düzenledi.
201630 Mart 2016’da Topluluğun düzenlediği etkinlikte Prof. Dr. M. Muhtar Kutlu “Baharı karşılayan Ritüeller” başlığıyla bir konferans verdi.


2016Aşık Veysel'i dostları hatırladı...
(video)
Ankara Üniversitesi DTCF Halkbilim Topluluğu, ölümünün 43. yılında Aşık Veysel'i anma toplantısı düzenledi. Topluluğun, Ankara'da 25 Nisan 2016'da gerçekleştirdiği "Gelenek ve Aşık Veysel" başlıklı toplantıda Folklor/Edebiyat Dergisi Sorumlu Yayın Yönetmeni Metin Turan bir konferans verdi.
2016AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu'nun Folklor/Edebiyat Dergisi (Sayı 85) BuluşmasıAnkara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Halkbilim Topluluğu, 20 Mayıs 2016’da Ankara Üniversitesi Elmadağ Öğrenci Rehabilitasyon, Sosyal, Spor, Eğitim, Uygulama Mekan ve Tesisleri'nde Folklor/Edebiyat Dergisi’nin 85. sayısı için bir buluşma toplantısı düzenledi.
2016Topluluk, 27 Mayıs 2016’da Ankara Beypazarı’nda bulunan, Dr. Sema Demir’in kurduğu “Anadolu Açık Hava Müzesi-Yaşayan Köy”e gezi düzenledi.
2015

11 Aralık 2015 tarihinde yapılan seçimle Nurdan Ulusoy (Topluluk Başkanı), Melek Kaptanoğlu (Topluluk Başkan Yardımcısı), Çağla Erdoğan (Topluluk Başkan Yardımcısı), Burak Saim Atlıer (asil üye), Gaye Türkaydın (asil üye), Emincan Ceylan (yedek üye) ve Buse Kadıoğlu (yedek üye) öğrenciler tarafından Yönetim Kurulu’na seçildiler. Bir süre sonra Yönetimden ayrılan Çağla Erdoğan yerine Şeyma Kalkan seçildi, Topluluk Başkan Yardımcısı Burak Saim Atlıer oldu.
2015Folklor/Edebiyat Dergisi Sedat Veyis Örnek Özel Sayısı Buluşması, 22 Mayıs 2015, Sivas
(video)
22 Mayıs 2015’te Cumhuriyet Üniversitesi’nde (Sivas) Folklor/Edebiyat Dergisi Sedat Veyis Örnek Özel Sayısı Buluşması düzenlendi. TÜBİTAK SOBAG 114K576 Sedat Veyis Örnek Sözlü tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması proje ekibi, toplantıyı, Cumhuriyet Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü’nün evsahipliğinde Ankara Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Folklor/Edebiyat Dergisi, (Sivas) Hayat Ağacı Dergisi, Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halkbilimi Kulübü ve Ankara Üniversitesi DTCF Halkbilim Topluluğu’yla birlikte düzenledi.
2015FOTOBELGESEL... Sivas, 21, 22, 23 Mayis 2015
(video)
FOTOBELGESEL… 22 Mayıs 2015’te Cumhuriyet Üniversitesi’nde (Sivas) Folklor/Edebiyat Dergisi Sedat Veyis Örnek Özel Sayısı Buluşması düzenlendi. TÜBİTAK SOBAG 114K576 Sedat Veyis Örnek Sözlü tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması proje ekibi, toplantıyı, Cumhuriyet Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü’nün evsahipliğinde Ankara Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Folklor/Edebiyat Dergisi, (Sivas) Hayat Ağacı Dergisi, Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halkbilimi Kulübü ve Ankara Üniversitesi DTCF Halkbilim Topluluğu’yla birlikte düzenledi.
2015AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu'nun Folklor/Edebiyat Dergisi (Sayı 83) Buluşması
(video)
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Halkbilim Topluluğu, editörlüğünü Mutlu Binark'ın yaptığı Folklor/Edebiyat Dergisi Yeni Medya Çalışmaları Özel Sayısı için 23 Ekim 2015’te bir buluşma toplantısı düzenledi
2015Ölümünün 35. Yılında Sedat Veyis Örnek Anma Etkinliği
(video)

TÜBİTAK SOBAG 114K576 Sedat Veyis Örnek Sözlü Tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması projesi kapsamında AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun desteğiyle düzenlenen 21 Aralık 2015'te düzenlenen "Sedat Veyis Örnek Anma Etkinliği"nin video kaydı..
2015Ölümünün 35. Yılında Sedat Veyis Örnek Anma Etkinliği"nin sonunda...
(video)
Ankara Üniversitesi DTCF Halkbilim Topluluğu'nun katkılarıyla 21 Aralık 2015'te Ankara'da düzenlenen "Ölümünün 35. Yılında Sedat Veyis Örnek Anma Etkinliği" sonunda, "TÜBİTAK SOBAG 114K576 Sedat Veyis Örnek Sözlü Tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması" proje ekibinin DTCF Halkbilim Bölümü öğrencileri için düzenlediği sertifika töreninden bir kesit...
201430 Eylül 2014 tarihinde yapılan seçimle Selda Turan (Topluluk Başkanı), Hamiyet Çelik (Topluluk Başkan Yardımcısı), Ali Haydar Durmuş (asil üye) , Ebru Sarıkaya (asil üye), Yasemin Çomak (asil üye), Meryem Uslu (yedek üye) ve Damla Coşkun (yedek üye) öğrenciler tarafından Topluluk Yönetim Kurulu’na seçildiler.
2013Topluluk Başkanı Merve Didem Günay’ın liderliğinde DTCF Halkbilim Bölümü öğrencileri, İstanbul Teknik Üniversitesi Halk Bilimi ve Sanatları Kulübü tarafından İstanbul’da 3-4 Mart 2013’te düzenlenen “Üniversitelerarası Halk Kültürü Günleri”ne katıldı.2012Halkbilim Topluluk Başkanı Merve Didem Günay: “6 Mart 2012’de, Hıdrellez’i kutlamak amacıyla Topluluk olarak Ankara Beypazarı’na bir gezi düzenledik. Amacımız, Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü’nden Dr. Sema Demir Hoca’nın düzenlediği Hıdrellez etkinliğine aktif olarak atılmaktı. Topluluk Yönetiminden Feyza İnce ve Hüseyin Günhan’la birlikte bir gece önceden Beypazarı’na giderek hazırlıklara katıldık. Ertesi gün bölümden yirmi kadar arkadaşımız etkinlikleri görmek üzere Beypazarı Yaşayan Müze’ye geldiler. O yıl Hıdrellez'i orada geçirmiş, hem Beypazarı'nın adetlerini görmüş, hem de mesleki anlamda kültürel bir faaliyetin nasıl ele alındığını deneyimlemiş olduk.”

20112011’de yapılan seçimle Merve Didem Yıldız (Topluluk Başkanı), Hayriye Konu (asil üye), Feyza İnce (asil üye), Arda Yılmaz (asil üye), İhsan Onur Alpay (asil üye), Hüseyin Günhan (yedek üye) ile Emre Yüksel (yedek üye) Topluluk Yönetim Kurulu’na seçildiler.
2005-2013Prof. Dr. M. Muhtar Kutlu 2005-2013 yılları arasında Topluluğun danışmanlığını yaptı.
2013-...Prof. Dr. Serpil Aygün Cengiz Kasım 2013’ten beri Topluluğun danışmanlığını yapmaktadır.
2002Halk Kültürü Dergisi Sayı 2Halkbilimi Bölümü mezunlarının Mayıs 2002’de yayımladığı “h kültür” dergisinin ikinci sayısı (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
2001Halk Kültürü Dergisi Sayı 1Halkbilim Topluluğu’nun Nisan 2001’de yayımladığı “h kültür” dergisinin ilk sayısı (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
2000'li Yıllar?Topluluğun yeni logosu
2000AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte düzenledikleri “III. Halk Bilimi Haftası”nın (28 Şubat-3 Mart 2000) afişi (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
Yıl ?Topluluğun Şırnak için kitap, kırtasiye malzemesi ve giysi toplamak için düzenlediği “Bir Hırka… Bir Kitap…” kampanyası duyuru metni (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
Yıl ?

Topluluğun hazırladığı, kaderine terk edildiğini düşündüğü Kültür Bakanlığı İhtisas Kütüphanesi’yle ilgili protesto metinleri (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
2000III Halkbilim Haftasi Davetiye ProgramıAÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte düzenledikleri “III. Halk Bilimi Haftası”nın (28 Şubat-3 Mart 2000) davetiye-programı (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
2000AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte düzenledikleri “III. Halk Bilimi Haftası” (28 Şubat-3 Mart 2000) için ODTÜ THBT’nin davetiyesi (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
2000AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte düzenledikleri “III. Halk Bilimi Haftası” (28 Şubat-3 Mart 2000) kapsamında 28 Şubat 2000’de düzenlenen “Ruhi Su’yu Anma Gecesi”nin afişi (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
2000AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte düzenledikleri “III. Halk Bilimi Haftası” (28 Şubat-3 Mart 2000) kapsamında 3 Mart 2000’de düzenlenen “Kardeş Türküler” konserinin afişi (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
1999AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ve Hacettepe Üniversitesi’yle birlikte düzenledikleri "II. Halk Bilimi Haftası"nın (15-19 Mart 1999) afişi (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
1999Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ayşen Ergin’in “II. Halk Bilimi Haftası” (15-19 Mart 1999) için davetiyesi (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
1999II Halkbilim Haftası ProgramıAÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ve Hacettepe Üniversitesi’yle birlikte düzenledikleri “II. Halk Bilimi Haftası”nın (15-19 Mart 1999) programı (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
1999AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ve Hacettepe Üniversitesi’yle birlikte düzenledikleri “II. Halk Bilimi Haftası”nda yer alan (15-19 Mart 1999) etkinliklerin biletleri (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
1999AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ve Hacettepe Üniversitesi’yle birlikte düzenledikleri “II. Halk Bilimi Haftası”nda yer alan (15-19 Mart 1999) DTCF Halkbilim Topluluğu müzik grubunun konseri (Meltem Özkan Altınöz’ün arşivinden)


1998-2000İbrahim Aslan AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu'nu anlatıyor

(video)
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda folklor araştırmacısı olarak çalışan ibrahim Aslan , 1995-2000 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Halkbilim Bölümü'nde lisans öğrencisiyken Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte düzenledikleri "I. Halk Bilim Haftası" (27-30 Nisan 1998), (ODTÜ THBT ve Hacettepe Üniversitesi'yle birlikte düzenledikleri) “II. Halkbilimi Haftası” (15-19 Mart 1999) ve (ODTÜ THBT ile birlikte düzenledikleri) “III. Halk Bilimi Haftası” (28 Şubat-3 Mart 2000) etkinliklerini anlatıyor. (Görüşme tarihi ve yeri: 9 Ağustos 2016, DTCF/Ankara; görüşmeciler: Serpil Aygün Cengiz, Meryem Karagöz, Nurdan Ulusoy ve Burak Saim Atlıer.)
1998AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte düzenledikleri “I. Halk Bilim Haftası”nın (27-30 Nisan 1998) afişi (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
1998I Halkbilim Haftasi Davetiye ProgramıAÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte düzenledikleri “I. Halk Bilim Haftası”nın (27-30 Nisan 1998) davetiye-programı (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
1998AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun “I. Halk Bilim Haftası”na (27-30 Nisan 1998) davet ettikleri Prof. Dr. İlhan Başgöz’den gelen yanıt (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
1998AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte 27-30 Nisan 1998 tarihleri arasında düzenlediği “I. Halk Bilim Haftası”nda… Mekan: AÜ DTCF Farabi Salonu… (Aysun Çobanoğlu Davulcu’nun
arşivinden)
1998AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte 27-30 Nisan 1998 tarihleri arasında düzenlediği “I. Halk Bilim Haftası”nda… Mekan: AÜ DTCF Farabi Salonu… (Aysun Çobanoğlu Davulcu’nun
arşivinden)
1998AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte 27-30 Nisan 1998 tarihleri arasında düzenlediği “I. Halk Bilim Haftası”nda… Mekan: AÜ DTCF Farabi Salonu… (Aysun Çobanoğlu Davulcu’nun
arşivinden)
1998AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte 27-30 Nisan 1998 tarihleri arasında düzenlediği “I. Halk Bilim Haftası”nda… Mekan: AÜ DTCF Farabi Salonu… (Tülay Aslıhak Uğurelli’nin
arşivinden)
1998AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte 27-30 Nisan 1998 tarihleri arasında düzenlediği “I. Halk Bilim Haftası”nda… Mekan: AÜ DTCF Farabi Salonu… (Aysun Çobanoğlu Davulcu’nun
arşivinden)
1998AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte 27-30 Nisan 1998 tarihleri arasında düzenlediği “I. Halk Bilim Haftası”nda… Mekan: AÜ DTCF Farabi Salonu… (Aysun Çobanoğlu Davulcu’nun
arşivinden)
1998Mahalle Oyunları Şenliği
(broşür)

Benimle Oynar mısın?
(broşür)
Topluluğun TOBAV (Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı), Çankaya Belediyesi ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 13-14 Haziran 1998’de düzenledikleri I. Ankara Mahalle Oyunları Şenliği (İbrahim Aslan’ın arşivinden)
1998Topluluğun TOBAV (Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı), Çankaya Belediyesi ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 13-14 Haziran 1998’de gerçekleştirdikleri I. Ankara Mahalle Oyunları Şenliği’ndeki “Benimle Oynar mısın?” etkinliğinde çocuklara geleneksel oyunlar öğretilirken (Özgür Özel’in arşivinden)
1997-2001Meltem Özkan Altınöz'ün anlatımıyla DTCF Halkbilim Topluluğu müzik grubu1997-2001 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde lisans eğitimi almış olan (1980 Sivas doğumlu) Meltem Özkan Altınöz, öğrencilik yıllarında, solistliğini yaptığı AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu müzik grubunu anlatıyor.
1996-2000İbrahim Aslan AÜ DTCF Halkbilim Topluluğu'nu anlatıyor

(video)
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda folklor araştırmacısı olarak çalışan ibrahim Aslan , 1995-2000 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Halkbilim Bölümü'nde lisans öğrencisiyken Halkbilim Topluluğu’nun ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu ile birlikte düzenledikleri "I. Halk Bilim Haftası" (27-30 Nisan 1998), (ODTÜ THBT ve Hacettepe Üniversitesi'yle birlikte düzenledikleri) “II. Halkbilimi Haftası” (15-19 Mart 1999) ve (ODTÜ THBT ile birlikte düzenledikleri) “III. Halk Bilimi Haftası” (28 Şubat-3 Mart 2000) etkinliklerini anlatıyor. (Görüşme tarihi ve yeri: 9 Ağustos 2016, DTCF/Ankara; görüşmeciler: Serpil Aygün Cengiz, Meryem Karagöz, Nurdan Ulusoy ve Burak Saim Atlıer.)
1996


Ece Temelkuran, “Hoca’nın Fendi Sansürü Yendi”, Cumhuriyet Gazetesi, 23 Haziran 1996.

Topluluk üyeleri Pertev Naili Boratav’ın “Nasreddin Hoca” adlı kitabını Yapı Kredi Yayınları bastıktan sonra bazı fıkraları müstehcen bulup kitabı dağıtıma vermeme kararı aldığında Halkbilim Topluluk üyeleri bu durumu bir eylemle protesto ettiler. Öğrencilerin protestosu medyada haber oldu. (İbrahim Aslan'ın arşivinden)
1996Topluluk üyeleri Pertev Naili Boratav’ın “Nasreddin Hoca” adlı kitabını Yapı Kredi Yayınları bastıktan sonra bazı fıkraları müstehcen bulup kitabı dağıtıma vermeme kararı aldığında Halkbilim Topluluk üyeleri bu durumu bir eylemle protesto ettiler. Öğrencilerin eylem için hazırladıkları manifesto metni… (İbrahim Aslan'ın arşivinden)
1993
Topluluğun logosu
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Halkbilim Topluluğu 1993 yılında kuruldu.
Yıl ?Topluluk üye kayıt formu